استاد دانشگاه تهران: اروپا دست از وقت کشی بردارد

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران می گوید: اروپا از زمان خروج آمریکا از برجام وقت کشی کرده و اقدامات واقعی که بتواند منافع ایران را از برجام تامین کند انجام نداده است. اروپا باید به تعهدات خود پایبند باشد.

علیرضا صدرا عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، پیرامون تعلیق برخی تعهدات برجامی ایران توسط شورای عالی امنیت ملی گفت: برجام یک سند حقوقی چند جانبه است که همه کشورهای عضو باید از آن منتفع شوند تا دلیلی برای ادامه حضور خود در برجام داشته باشند.
وی ادامه داد: برجام برای همه طرف ها «برد» بود و توانست در حد مطلوبی منافع همه طرفه های دخیل در آن را تامین کند اما بدعهدی های دولت آمریکا برجام را تضعیف کرد.
وی با بیان اینکه اروپا برای حفظ برجام باید اقدامات عملی و تاثیر گذار انجام دهد، گفت: اروپا نمی تواند از ایران انتظار داشته باشد که تعهدات خود را مطابق برجام کاهش ندهد در حالی که هر روز تحت فشار دولت آمریکا، مزایای آن برای ایران کاهش پیدا می کند. از طرف دیگر بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام و فرصت یک ساله ایران به اروپا دیگر توجیهی برای انفعال و عمل نکردن به تعهدات خود ندارد.
وی افزود: اقدام امروز دولت ایران در راستای منافع ملی و منطقی بود چرا که نباید اینگونه تلقی شود هر بلایی سر ایران بیاوریم ایران سکوت خواهد کرد. ایران اهرم های لازم برای فشار آوردن و گرفتن حق خود را دارد. گویا صبر حکیمانه ایران، اروپا را به اشتباه انداخته است.
وی در مورد جایگاه برجام برای سیاست خارجی ایران گفت: اصل برجام برای این بود که نشان دهد ما به دنبال بمت اتم نیستم، بلکه دنبال انرژی صلح آمیز هستیم و فرمایش رهبری در مورد حرام بودن بمب اتمی نصب العین ساختار سیاسی کشور است. برجام نشان داد ایران بر خلاف تبلیغات چهل ساله دشمنان، پایبند به صلح و قوانین بین المللی است. این یک ادعا نیست بلکه 14 دفعه ای که از سال 94 آژانس انرژی اتمی پایبندی ایران به تعهدات برجامی را تایید کرده است نشانی بر این امر است.
وی با بیان اینکه نباید اتحادیه اروپا حیثیت خود را به اقدامات کشوری گره بزند که هیچ ارزشی برای قوانین بین المللی قائل نیست، گفت: آمریکا از روزی ترامپ سرکار آمد بر خلاف حقوق بین المل و قطعنامنه 2231به دنبال تحریک ایران برای خروج از برجام و کشاندن دوباره پرونده ایران به شورای امنیت به بهانه های واهی بود. با این رفتار آمریکا آیا ایران می تواند دوباره روبروی این کشور برای مذاکره بنشیند.
وی ادامه داد: اروپایی ها در مسیری قدم نگذارند که اعتماد ایران به آن ها همچون آمریکا مخدوش شود و در دیپلماسی را هم در این حوزه بسته ببیند. ایران معتقد است مذاکره با اروپا به شرط تلاش اروپا برای حفظ منافع برجامی ایران لازم و ضروری است.
صدرا با بیان اینکه دولت ایران با اقدام خود توپ را در زمین اروپا انداخت، افزود: تعیین وقت و زمین بازی باید در دست ایران باشد. غفلت از این مسئله باعث شد در یک سال گذشته اروپا وقت کشی کند. در حال حاضر ایران 60 روز به اروپا فرصت داده که به تعهدات خود عمل کند در غیر این صورت ایران قدم های بعدی را بر خواهد داشت.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه لزومی ندارد ایران عصبانی شود و نباید در این دام بیفتد، گفت: اقدام اخیر دولت ایران تصمیم نظام است و همه باید حمایت کنند. در صورت حمایت اگر حتی اروپا هم رفتار خود را اصلاح نکند قدم های بعدی برای اروپا سهمگین تر خواهد بود.
رئیس اندیشکده سیاست مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت در مورد الزاماتی که در داخل کشور باید رعایت شود هم گفت: در حال حاضر باید صدای واحد از کشور به اروپا مخابره شود و همه ارکان نظام و احزاب باید در یک راستا حرکت کنند. در این شرایط با برخی سخنان نسجیده نباید خود زنی کنیم. برخی باید توجه داشته باشند که الان زمان رقابت سیاسی و جناحی نیست. این مسئله منافع ملی کشور است.
وی افزود: با حفظ وحدت در داخل کشور، وزارت خارجه می تواند سیاست ایجاد اختلاف و انشقاق را در بین اروپا و آمریکا و حتی کشور های اروپایی دنبال کند.
شورای عالی امنیت ملی امروز در بیانیه ای خطاب به کشورهای عضو برجام اعلام کرد: ایران از این تاریخ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند.
شورای عالی امنیت ملی در این بیانیه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در طول یکسال گذشته و پس از خروج غیرقانونی ایالات متحده آمریکا از توافق برجام و نقض مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد، نهایت خویشتن داری را از خود نشان داده و به درخواست دیگر اعضای برجام فرصت قابل توجهی در اختیار آنها قرار داده است، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، از امروز 18 اردیبهشت 98 برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند.
در بیانیه شورای عالی امنیت ملی کشورمان که طی نامه های جداگانه نیز از سوی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت ملی به سران کشورهای عضو برجام اعلام شده؛ به کشورهای باقیمانده در برجام 60 روز برای اجرای تعهدات خود بویژه در حوزه های بانکی و نفتی فرصت داده شده، و تاکید شده است: در هر زمان که خواسته های ما تامین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد.

منبع : ایرنا