سه طلاقه کردن زنان در هند جرم است

پیشتر هزاران مسلمان طوماری برای غیرقانونی کردن سه‌طلاقه کردن زنان امضا کرده بودند. یک سازمان اسلامی در هند اعلام کرده بود که این روش طلاق رو به افزایش است، اما آمار دقیقی از زنان سه طلاقه وجود ندارد.
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۰ – ۰۹ مرداد ۱۳۹۸ پ
پارلمان هند به لایحه دولت مبنی اینکه سه طلاقه کردن زنان عمل مجرمانه است، رای مثبت داد و آن را تصویب کرد. از این پس مردانی که همسرشان را سه طلاقه کنند ممکن است تا سه سال زندانی شوند.

به گزارش بی بی سی، مرداد ماه سال گذشته، قضات دیوان عالی هند رای داده بودند رسم سه طلاقه کردن در میان مسلمانان مغایر قانون اساسی این کشور است و باید ملغی شود. این رای در پی رسیدگی به دادخواست‌های متعدد برای غیر قانونی کردن سه طلاقه کردن صادر شده است.

یک مرد مسلمان طبق قوانین اسلامی برای سه طلاقه کردن زنان اجازه دارد با سه بار تکرار واژه “طلاق” یا سه بار خواندن صیغه طلاق در یک مرحله، زن خود را “سه طلاقه” کند. برخی از مردان مسلمان هندی با استفاده از این رسم، از طریق نامه، تماس تلفنی و اخیرا پیام‌رسان، همسرانشان را طلاق داده‌اند.

سال پیش دیوان عالی هند ‘سه‌طلاقه کردن’ مسلمانان را ممنوع کرد و از دولت خواست لایحه‌ای را به پارلمان ببرد.

طرفداران این لایحه دولت آن را اقدامی در جهت حمایت از زنان مسلمان دانستند، اما مخالفان می‌گویند مجازات تعیین شده سنگین است و راه را برای سوء استفاده باز گذاشته است.

سه‌طلاقه کردن زن به معنی نفی رجوع و ازدواج مجدد همان مرد با اوست مگر اینکه زن با فرد دیگری ازدواج کرده و این مرد فوت کند یا او را طلاق دهد. به چنین مردی محلل می‌گویند و گاه زن و شوهری که پس از سه‌طلاقه شدن، پشیمان شده و قصد ازدواج دوباره با هم را داشته باشند، فردی را به عنوان محلل استخدام در می‌آورند.

مخالفان سه طلاقه کردن زنان، با استفاده از محلل نیز مخالف هستند و خواستار لغو این رسم شده‌اند. به گفته آنان، استفاده از محلل به معنی نادیده گرفتن و تحقیر عنصر علاقه و ارتباط عاطفی در روابط زناشویی است.

این لایحه دولت پیشتر در مجلس علیای هند مسکوت مانده بود، چون آن را غیرمنصفانه تشخیص داده بود.

حزب حاکم بهاراتیا جاناتا یا “بی‌جی‌پی”، مدافع این لایحه بود، اما حزب کنگره هند، اصلی‌ترین حزب مخالف دولت با آن مخالف بود.

برخلاف مجلس علیا، لایحه دولت با ۹۹ رای موافق در مقابل ۸۴ رای در پارلمان هند تصویب شد.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند در توییتی این اتفاق را “پیروزی عدالت جنسیتی” برشمرد و از تصویب آن استقبال کرد.

مخالفان او این را اقدام ملی گرایان هندو برای مقابله با مسلمانان خواندند. یک نماینده مسلمان پارلمان هند در توییتی تصویب این لایحه را یک حمله دیگر حزب بی‌جی‌پی به هویت اسلامی دانست.

پیشتر هزاران مسلمان طوماری برای غیرقانونی کردن سه‌طلاقه کردن زنان امضا کرده بودند.

یک سازمان اسلامی در هند اعلام کرده بود که این روش طلاق رو به افزایش است، اما آمار دقیقی از زنان سه طلاقه وجود ندارد.

منبع : فرارو