فرودگاه سهند مراغه؛ معرفی فرودگاه های ایران

فرودگاه سهند از فرودگاه‌های اقماری اداره کل فرودگاه‌های استان آذربایجان‌شرقی و تنها فرودگاه موجود در جنوب این استان است.

فرودگاه سهند مراغه؛ معرفی فرودگاه های ایران

مراغه یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای استان آذربایجان ‌شرقی است. علاوه بر این، مراغه در فهرست ۱۰ شهر تاریخی ایران قرار دارد و از این‌رو، دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شاخصی مانند گنبد سرخ، رصدخانه مراغه و… است. در کنار این جاذبه‌های بی‌نظیر، مراغه دارای فرودگاهی اقماری به نام فرودگاه سهند است.

فرودگاه سهند تنها فرودگاه اقماری اداره کل فرودگاه‌های آذربایجان شرقی است که احداث آن از سال ۱۳۷۲ آغاز و در سال ۱۳۷۴ با حضور وزیران نفت و راه و ترابری افتتاح شد. در طول این سال‌ها این فرودگاه بارها دچار تعطیلی و از برقراری پروازهای داخلی شده است.

فرودگاه سهند مراغه دارای یک پایانه مسافری به مساحت ۱۲۰۰ مترمربع با تمامی امکانات رفاهی برای مسافران است. همچنین، با بهسازی سطوح پروازی باند فرودگاه سهند به طول سه کیلومتر و عرض ۳۰ متر در سال ۱۳۹۲ شمسی، امکان فرود هواپیمای فوکر ۱۰۰ در این فرودگاه فراهم شده است. این فرودگاه دارای پارکینگ هواپیما به مساحت ۱۰ هزار مترمربع است.

مشخصات فرودگاه مراغه

نوع فرودگاه: همگانی
کد یاتا: ACP
کد ایکائو: OITM
ارتفاع از سطح دریا: ۱۳۴۰ متر
فاصله هوایی تا تهران: ۵۹۰ کیلومتر؛ معادل یک ساعت پرواز

فرودگاه سهند مراغه در زمینی به مساحت ۴۲ هکتار در کنار پادگان امام رضا ارتش مراغه واقع در جاده تبریز-مراغه واقع شده ‌است.

شماره تماس: ۳۷۴۵۲۵۲۵ (۰۴۱)
اطلاعات پرواز: ۱۹۹
دورنگار: ۳۷۴۵۲۲۲۴
مدیریت: ۳۷۴۵۲۵۲۵
مرکز تلفن: ۳۷۴۵۲۲۲۳
کدپستی: ۵۵۱۹۱۳۶۵۵۱

اطلاعات پرواز

در حال حاضر، شرکت هواپیمایی تابان پروازهای تهران (فرودگاه مهرآباد) به مراغه و برعکس را در برنامه پروازی خود دارد.

 

منبع : کجارو