استان کردستان را بهتر شناسیم

کردستان یکی از استان‌های غرب ایران است که در دامنه‌ها و دشت‌های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار دارد.

استان کردستان را بهتر شناسیم

استان کردستان یکی از استان‌های ایران به مرکزیت شهر سنندج است. آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۹۰ حاکی از آن است که در این استان ۱۰ شهرستان، ۲۹ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و ۱۶۹۷ آبادی دارای سکنه و ۱۸۷ آبادی خالی از سکنه وجود دارد. همچنین مریوان، بیجار، دهگلان، دیواندره، سروآباد، سقز، سنندج، قروه، کامیاران و بانه از شهرستان‌های این استان هستند.

کردستان دارای بزرگ‌ترین سینمای روباز جهان است که در پارک جنگلی آبیدر سنندج واقع شده است.

کشاورزی و دامپروری یکی از منابع اقتصادی این استان به شمار می‌روند. صنایع این استان به دو گروه ماشینی و دستی تقسیم می‌شوند که صنایع ماشینی عبارتند از: صنایع کانی غیرفلزی، شیمیایی، نساجی و چرم، غذایی، برق و الکترونیک و صنایع دستی عبارتند از: فرش‌بافی، گلیم‌بافی، نساجی و غیره. همچنین قاچاق از عمده‌ترین شغل‌های تامین‌کننده اقتصاد مردم است.

سلجوقیان نخستین بار به‌طور رسمی از کلمه کردستان استفاده کردند که پس از آن این کلمه به ثبت رسید.

قدمت این استان به هزاره‌های پیش از میلاد می‌رسد و سابقه تاریخی طولانی دارد، تا جایی که از اقوام کرد در نقاط مرکزی و غربی ایران با اسامی «کرد و خوی، کورتیوی» توسط تاریخ نویسان و مورخانی چون «پولیبوس، گزنفون و استرابون» یونانی نام برده شده است. كردها یكی از بخش‌های معروف نژاد آریایی هستند كه از حدود ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد از شرق وارد ایران شده و به شمال غربی و مشرق دریاچه ارومیه مهاجرت کردند.

کردستان بخشی از سرزمینی است که در گذشته مادها بر آن حکومت می‌کردند. این ناحیه در دوره صفویه از شهرهای سنه، گروس، الکا، زرین کمر، طغامین، خورخوره، پاوه و هورامان اورامان، الکای بانه، قالازالام و پالانگان تشکیل شده بود.

این استان از دوران پیش از تاریخ، به عنوان یکی از استقرارگاه‌های بشری از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است، کاوش‌های علمی باستان‌شناسی در مکان‌های باستانی گواه این مطلب است. در کردستان حدود ۱۲۳۴ اثر باستان شناسایی شده و حدود ۵۰۰ اثر از آن‌ها در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

بنا به به فرمان شورای وزرا در سال ۱۳۳۷ کردستان از پنجمین استان جدا شد و استان کردستان را تشکیل داد. سنندج، گروس، سقز و قروه از شهرهای این استان محسوب می‌شدند.

کردستان با مساحت ۲۸٬۲۰۳ کیلومترمربع حدود ۱/۷٪ از مساحت کل کشور ایران را دربر می‌گیرد. این استان در غرب ایران واقع شده است.

همسایگان این استان از شمال استان‌های آذربایجان غربی و قسمتی از زنجان و از جنوب استان کرمانشاه و از شرق استان همدان و قسمتی دیگر از استان زنجان و از غرب کشور عراق هستند. کردستان ۲۳۰ کیلومتر مرز خاکی مشترک با عراق دارد.

فاصله کردستان با دریا زیاد است ولی به آب‌های آزاد جهان در جنوب و دریاچه‌های شمالی نظیر دریای خزر و دریاچه ارومیه به وسیله دره‌های عمیق در هم تنیده می‌توان رسید.

کردستان منطقه‌ای کوهستانی بوده و دارای دشت‌های مرتفع و دره‌های پهن است. کوه شاهو با ارتفاع ۳۳۰۰ متر بلندترین نقطه و منطقه آلوت در بانه با ارتفاع حدود ۹۰۰ متر پست‌ترین نقطه استان است، پس می‌توان نتیجه گرفت که بلندترین و پست‌ترین نقاط استان اختلاف ارتفاعی معادل ۲۴۰۰ متر دارند. کوه‌های کردستان سرچشمه بسیاری از رودخانه‌های بزرگ هستند.

توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای که از اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه آمده اقلیم این منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این توده‌ها به ارتفاعات زاگرس برخورد کرده و به صورت برف و باران فرو می‌ریزند. تعداد روزهای یخبندان ۱۰۹ روز و میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل ۵۰۰ میلی‌متر است. غرب استان بیش‌ترین میزان بارش را دارد، در تابستان نیز بارندگی به حداقل مقدار خود می‌رسد. این استان در تابستان دارای آب و هوای گرم و در زمستان دارای آب و هوای سرد است.

مهاجرت انواع پرندگان به این استان و پرورش زنبور عسل از نتایج آب و هوای خاص این منطقه است.

مردم کردستان پیر دین اسلام با مذهب شیعه و سنی هستند. بیشتر مردمان این استان، کردزبان هستند که با لهجه‌های گوناگون صحبت می‌کنند. لهجه سورانی و اردلانی (گورانی کهن) در استان کردستان لهجه رایج در ادبیات مکتوب است. علاوه بر زبان کردی ساکنان شمال شرقی شهرستان قروه و شمال و شمال شرق شهرستان بیجار به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند و همچنین در بخش چهاردولی به زبان کردی جنوبی نیز سخن می‌گویند در بخش‌هایی وسیع از شهرستان‌های مریوان، سروآباد، سنندج و کامیاران نیز مردم به زبان گورانی (هورامی) تکلم می‌کنند، این زبان به زبان‌های آذری کهن و تاتی و پارسی باستان بسیار نزدیک است.

لباس کردی یکی از زیباترین، متنوع‌ترین و پوشیده‌ترین پوشش‌هایی است که به نوشته سیاحان در سفرنامه‌هایشان، در سطح فرهنگ مردم دنیا کم‌نظیر است، به گونه‌ای که در چندین جشنواره مختلف بین‌المللی این لباس از نظر پوشش، زیبایی و تنوع طرح نخستین مقام را به دست آورده است.

چوخه و رانک، سورانی، دستار و کلاه، شال، فرنجی، ساق‌بند پشمی (پوزوانه)، ملکی، کله بال، پیچ و کولاو، پیچ و کلاش لباس مردان کرد را تشکیل می‌دهد.

جنس بیشتر لباس‌های زنانه از حریر، تور، مخمل و ساتن بوده که با پولک‌دوزی، سرمه‌دوزی، سنگ دوزی، ملیله‌دوزی، منجوق‌دوزی و … جلوه خاصی پیدا می‌کنند. جافی، کلنجه، شال و کلکه نیز لباس زنان کرد را تشکیل می‌دهد.

شیرینی کنجدی، قالی، گلیم و نازک‌کاری چوب از شاخص‌ترین سوغات و صنایع دستی کردستان است.

پارک جنگلی آبیدر سنندج، حمام وکیل‌‌الملک سنندج، روستای پلکانی پالنگان در کامیاران، دریاچه زریوار مریوان، غار کرفتو در ۳۱ کیلومتری شمال غرب دیواندره، عمارت آصف وزیری سنندج و مسجد جامع سنندج از دیدنی‌های معروف استان کردستان هستند.

 

منبع : کجارو